Každý ví, co obnáší profese hasiče, a proto se také tato profese objevuje nejčastěji na prvním místě oblíbenosti v různých anonymních anketách. Hasiči spolu se zdravotníky přijíždí k dopravním nehodám, živelným pohromám a k dalším život ohrožujícím stavům a houkání sirény jejich vozidel zpravidla oběti těchto událostí psychicky uklidňuje.
V podobném duchu se odehrává i instalatérská havarijní služba. Ta je také dostupná na telefonu 24 hodin denně, každý den, a i když jejich vozidla nedoprovází houkání sirény, příjezd na místo události je vždy vítaný. V čem nám jsou instalatéři nápomocni a kdy volat havarijní servis třeba i v noci?
Úniky plynu a plynové spotřebiče – závada na plynovém kotli v průběhu topné sezóny a jakýkoli únik plynu z potrubí nebo od spotřebičů je důvodem k okamžitému zásahu. Bez váhání v takových okamžicích volejte instalatéry třeba i v noci. Plyn je nebezpečný zejména z důvodu jeho výbušnosti i při relativně nízké koncentraci v ovzduší.
Odpadové potrubí – jestliže se vám ucpe odpad v kuchyňském dřezu, ale v koupelně voda stále odtéká, a stejně tak bez problémů splachuje i toaleta, klidně může problém počkat do rána, ale v případě zaneseného odpadu na záchodě i v koupelně už to vyžaduje rychlý zásah. Pokud se vám nedaří odpad zprůchodnit gumovým zvonem, raději neriskujte protahování odpadu instalatérským pérem a volejte havarijní službu. Problém totiž může zasahovat až do kanalizace, a tu je také někdy zapotřebí protáhnout, protože se tu mohou vyskytovat kameny, písek, bahno, kusy papíru a plastu anebo prorůstající kořeny okolní vegetace.
Voda ve zdi – vrátili jste se domů z oslavy u vašich přátel a namísto útulného bytu tu máte Rákosníčkův rybníček Brčálník? Pak neváhejte ani minutu a dejte to na vědomí instalatérům, protože voda může proniknout do elektroinstalace a někoho usmrtit. Nezapomeňte ihned uzavřít hlavní uzávěr vody a vypnout hlavní jistič přívodu elektřiny.