„Brr, ta voda je ale studená“, napadne vás v okamžiku, kdy jste se právě prošli naboso po rozpáleném betonu před vaším bazénem a sáhli bosým chodidlem na vodní hladinu. V tu chvíli jste sice odhadli teplotu vody v nádrži, ale rozpálená pokožka chodidel vás může oklamat, a stejně tak zpocená dlaň, pokud je venku horko a slunečno. Není nad to mít k dispozici plovák s teploměrem do bazénu https://www.chlorito.cz/bazenove-teplomery/, který vám řekne přesně, jaká je teplota vody, aniž byste ji museli odhadovat nebo snad věštit z křišťálové koule.
Když už jsme se tu zmínili o teploměrech, víte vůbec, jaká má být teplota vody v bazénu na koupání?
Plavecké bazény – provozovatelé plaveckých bazénů musí dbát na správnou teplotu vody ve velmi úzkém rozmezí mezi 25 a 28 stupni Celsia. Při vyšších teplotách hrozí nebezpečí úpalu a při nižších teplotách je zas plavání nepříjemné. U venkovních plaveckých bazénů a koupališť může být teplota vody o pár stupňů nižší.
Relaxační bazény – se snižující se tělesnou aktivitou v relaxačních bazénech tu naopak vzrůstá teplota vody. Ta pak může dosáhnout hodnot mezi 30 a 36 stupni Celsia. Toto také platí pro vířivé lázně. Je to vcelku logické, protože tam, kde ve vodě https://hobby.idnes.cz/plasty-kohoutkova-voda-0v6-/hobby-domov.aspx%3Fc%3DA170907_131906_hobby-domov_bma jen sedíte a nehýbete se, očekáváte, že neprochladnete, a tehdy by měla teplota vody být téměř shodná s teplotou lidského těla.
Bazény na zahradě – váš zahradní bazén by tedy měl mít teplotu vody pro příjemnou koupel někde v tomto teplotním rozmezí. Vyplatí se tu pak instalovat některý ze způsobů ohřevu vody, například fotovoltaikou, tepelným čerpadlem pod. Koupání v příliš ledové vodě je sice vhodné pro otužování, ale k relaxaci to má daleko, nejedná-li se zrovna o ochlazovací bazén od sauny.
Ovšem chcete-li trénovat na nějakou akci s otužilci, například koupání v Praze ve Vltavě kolem Vánoc, budete mít k tomu skvělou příležitost, jestliže ohřev vody záměrně zanedbáte a nebudete vůbec řešit.