Práce s dřevem


Pokud muž žije na vesnici, nebo má minimálně rodinný dům a nějakou kůlnu, tak je z ní jistě dílnička, kde se najde všechno možné. Takový člověk vlastně skoro nic nevyhodí. Vše se může ještě někdy na něco použít. A ona je to částečně pravda. Takoví muži si jistě nepletou například vrut a šroubek. Což se těm, kteří se nikdy o nic nezajímali nepovede. Ti by klidně vrazili „samořez“ do železa a kroutili jím o sto šest. Právě práce se dřevem je velmi hezká a voňavá, což se o železu rozhodně říci nedá. Tam převládá spíše smrad z různých olejů či sváření a tak podobně. Kdežto dřevo, to voní i když s ním děláte cokoli. Pozor nemyslím pozdější úpravy jako třeba lakování nebo práce s fermeží.

torx vruty

Pokud je potřeba spojit dva kusy dřeva nějak dohromady, můžeme použít více způsobů. Například obyčejné hřebíky. Nebo také klíh, ale asi nejlepší jsou vruty. Dříve byly normální a obyčejné, vzali jste šroubovák a už to jelo. Ale dnes? Dnes máme vruty na již výše řečený šroubovák, ale také na „imbus“ nebo šestihran. A tak jsou zde torx vruty. Co to je? V podstatě je to opět naprosto obyčejný vrut z kvalitního materiálu, ale s výjimečnou hlavičkou. Torx je taková malá hvězdička, pokud se to tak dá nazvat a je to vlastně nejlepší věc proti stržení. Velmi dobře se s tím pracuje a je potřeba menší síly směrem dolů. Je ovšem třeba mít samozřejmě torx hlavice, které přesně zapadnou do otvoru v hlavičce vrutu.

torx vruty

Takové spojení dřeva je naprosto pevné a je velmi těžké je nějak poté rozdělit, mimo vyšroubování vrutu ovšem. Tento jako takový má velmi dobrou přiléhavost, takže krásně „sedí“ v zádlabu a ani se pak nehne. Dřevo spojované tímto způsobem pak nemá šanci povolit ani při sebevětší zátěži. Proto je dobré používat právě výše několikráte zmíněné torx vruty. Pokud je také chcete, tak si je objednejte kliknutím na odkaz výše.